زیاد طول کشیده است؟ صفحه بارگذاری را ببندید.

قبل از انبارداری روغن، این راهنما را بخوانید

0

نگهداری و انبارداری روغن باید در یک محیط تمیز و خشک قرار گیرند. روانکارها در انبار باید از تمامی انواع آلودگی‌های صنعتی که شامل رطوبت و گرد و خاک می‌باشد دور بمانند. در بشکه‌ها همواره باید به گونه‌ای محکم بسته شود تا از ورود آب یا هوا به درون آن‌ها جلوگیری شود.

شرایط نگهداری روغن صنعتی

روانکارها با گذشت زمان و همچنین تغییرات درجه حرارت مشخصات خود را از دست می‌دهند. برای اینکه روغن در معرض تغییرات زیاد درجه حرارت و یا آلودگی قرار نگیرد لازم است که انبار روغن به دقت طراحی و ساخته شود. اگر روغن و گریس در معرض آلودگی‌هایی از قبیل آب قرار گیرند، این موضوع موجب جدا شدن مواد افزودنی و سفت‌کننده‌ها از روغن و گریس می‌شود.

همچنین تغییرات درجه حرارت نیز سبب ایجاد مشکلاتی از قبیل اکسیداسیون و یخ زدن می‌گردد. انبار روغن بایستی همیشه تمیز نگه داشته شود و درجه حرارت آن کنترل گردد. انبار کردن صحیح روانکارها و دیگر محصولات نفتی از نظر حفاظت در برابر آلودگی، تجزیه در اثر گرما و سرمای زیاد و شناسایی درست روانکارها مسئله بسیار مهمی است.

بعضی از گریس ها اگر برای یک مدت طولانی تحت شرایط محیطی با درجه حرارت بالا قرار گیرند، روغن موجود در آنها جدا شده و در سطح محصول قرار می گیرد.

انبار کردن طولانی مدت روغنهای صنعتی و موتور ممکن است باعث کدر شدن روغن در اثر اکسیداسیون آن شود. انبار کردن طولانی مدت روغن های رقیق شده دنده های روباز در درجه حرات های بالا باعث تبخیر شدن مایع رقیق کننده آنها شود.

انبارداری روغنجدول حداکثر زمان نگهداری نگهداری روانکاره

حداکثر زمان انبارداری روغن تراشکاری ۶ ماه است!

فضای مورد نیاز برای تجهیزات موجود در انبار (فضای انبار در تعیین نوع بسته‌بندی موثر است، همچنین مطمئن شوید که اولین محصول ورودی به انبار، اولین محصول خروجی خواهد بود  FIFO(first in – first out)و سیستم مورد استفاده در انبارداری با محدودیت‌های فضای درونی انبار مطابقت دارد)

همچنین به منظور سهولت انبارسازی و استعمال روانکارها و نیز کاهش هزینه‌ها، ضروری است آن‌ها به طریقی مناسب و بر اساس مشابهت ویژگی‌ها و خواص دسته‌بندی شوند تا از تنوع آن‌ها کاسته شود که با این کار خطای فردی نیز در استعمال روانکارها با کاهش تنوع آن‌ها کمتر می‌شود.

روش‌های تخلیه بشکه روغن

بشکه ها می توانند بدون صدمه دیدن با سر خوردن روی یک سطح چوبی یا فلزی از کامیون یا واگن باری تخلیه شوند،قبل از تخلیه باید ترمرز دستی کامیون کشیده شده باشد.

به هنگام تخلیه، نباید بشکه روی زمین یا وسایلی مانند لاستیک پرت شود این کار منجر به صدمه دیدن بشکه و ایجاد نشت و آلودگی می‌شود که احتمال بروز آتش‌سوزی را نیز در پی دارد.

انبارداری روغن

بالا برهای قرقره ای دستی وگیره هایی وجود دارد که می توان به وسیله آنها بشکه ها را از کامیون تخلیه کرد.

انبارداری روغن

انبارداری روغن

امروزه بیشتر کامیونهایی که بطور منظم برای حمل بشکه ها و بسته های سنگین مشابه مورد استفاده قرار می گیرند ، به دستگاه بالا بر هیدرولیک در قسمت ته اطاق بار مجهز می باشند.

انبارداری روغننحوه چیدمان بشکه های روغن

سه روش رایج انواع انبارداری روغن به قرار زیر است:

۱- انبارداری روغن در محوطه باز و بدون سایه بان

۲- انبارداری روغن در محوطه باز و نصب سایه بان

۳- انبارداری روغن در محوطه سرپوشیده

 

۱- انبارداری روغن در محوطه باز و بدون سایه بان

معایب انبارداری روغن در محوطه باز و بدون سایه بان

 • ناخوانا شدن مشخصات روانکار انبار ونگهداری روانکارها بر روی بدنه بشکه به مرور زمان
 • نشت یا آلودگی روغن در اثرزنگ زدگی بدنه بشکه،رطوبت و غیره
 • تنفس بشکه به دلیل انقباض و انبساط روانکار با تغییردمای فصلی

در اثر گرم و سرد شدن متناوب ظروف که موجب انقباض و انبساط آن‌ها می‌شود ممکن است درز کنار ظروف ضعیف شده و این امر نهایت منجر به سوراخ شدن ظرف و در نتیجه نشت روغن به بیرون و آلوده شدن روغن داخل ظرف شود.

نکته مهم:در روغن برای روغن سیل و آببند است ه برای هوا

انبارداری روغنلازم به ذکر است که باید از انبار کردن سیالات پایه آبی در فضای آزاد خودداری کرد چرا که دمای بیش از حد کم یا زیاد می‌تواند منجر به تخریب همیشگی سیال از طریق انجماد و یا تبخیر گردد.

انبارداری روغن در محیط سرد

مشکل اساسی در رابطه با انبار کردن در درجه حرارتهای پایین مسئله انتقال این مواد به محل مصرف و استفاده از آنها در وسایل مختلف می باشد.

محصولاتی که دارای میزان قابل توجهی آب می باشند در درجه حرارتهای پایین ممکن است باعث از بین بردن خصوصیات امولسیونی روغن های حل شونده معمولی گردد.

بعضی از روغن ها وقتی در معرض تغییرات مکرر چند درجه بالا و پایین نقطه ریزش خود قرار گیرد، ممکن است به نقطه ریزش آنها ۳۰-۱۵ درجه سانتیگراد اضافه شود.(برگشت نقطه ریزش)

انبارداری بشکه ایستاده روغن

زمانی که ناچاریم بشکه ها را به صورت ایستاده در فضای باز انبارداری کنیم می باید

۱ .از پوشش هایی مانند در پوش های فلزی بر روی بشکه ها استفاده نمود.

٢ .در زیر بشکه های س ای تاده قطعاتی به ضخامت چند سانتیمتی متر قرار داد تا آنها را بطور مایل نگهداشته و از نفوذ آب به داخل آنها جلوگیری به عمل آورد.

انبارداری روغن۲- انبارداری روغن در محوطه باز و نصب سایه بان

مشخصات محوطه باز و نصب سایه بان:

 • عدم انبارداری روانکارها در مناطق پر گرد و غبار و آلوده
 • لزوم قراردادن بشکه ها زیرسقف موقتی انبار ونگهداری روانکارها
 • قراردادن بشکه ها بر روی بلوک سیمانی جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت
 • چیدمان ۳×۲ به صورت افقی
 • قرار دادن سوراخهای درب بشکه به موازات خط افقی

بشکه‌ها را باید همیشه خوابیده نگه داشت تا از جمع شدن آب و گرد و غبار روی درب آنها جلوگیری شود.

در مواردی که لازم است روغن در محیط باز نگهداری شود باید بشکه‌ها را خواباند. در این حالت باید بشکه طوری خوابانده شود که درب آن با خط افق ساعت ۹ یا ۳ را تشکیل دهد.

انبارداری روغننکته: به طور کلی از انبارداری روغنهای ترانسفورماتور،کمپرسورهای تبرید، روغنهای توربین، وایت اویلها، روغنهای هواپیما وروغنهای عملیات ماشینکاری در فضای باز خودداری شود.

۳- انبارداری روغن در محوطه سرپوشیده

مشخصات انبار سرپوشیده:

 • عدم ساخت انبار در نزدیکی تاسیسات بخار آب و منابع حرارتی انبار ونگهداری روانکارها
 • تنظیم دمای انبار در صورت امکان در محدوده ۲۵ درجه سانتیگراد
 • ایجاد محیطی خشک، تمیز،معتدل و عاری از رطوبت
 • تجهیز انبار به وسائل اطفاء حریق
 • نصب قفسه های محکم برای روانکارهای مظروف با حجم کم
 • چیدمان بشکه های روانکارها برروی پالت در حالت دربهای افقی

انبارداری روغنانبارداری روغنانبارداری روغن

امیدواریم از خواندن این مطالب راضی بوده و نظرات و سوالات خود را در انتهای مقاله انبارداری روغن مطرح کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.