لقی نگهدارنده بیرینگ (Loose Pedestal Bearings)

لقی نگهدارنده بیرینگ

لقی نگهدارنده بیرینگ معمولاً به علت شل شدن و ترک خوردن اتصالات یاتاقان پدیدار می‌شود. عواملی مانند شل­ شدن پیچ‌های نگه‌دارنده، ترک در شاسی، سازه یا نگه‌دارنده بیرینگ­‌ها از نوع پیلو بلاک بیرینگ (Pillow Block Bearing) لقی نگهدارنده بیرینگ را باعث می‌شود.

همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می­کنید، دامنه غالب ارتعاشات در ماشینی که دچار آسیب در پیلو بلاک بیرینگ و لقی شده در فرکانس 2X حادث می‌­شود.

طیف فرکانسی لقی نگهدارنده بیرینگ
طیف فرکانسی لقی نگهدارنده بیرینگ

 

برای تحلیل بهتر این قضیه به شکل زیر نگاه کنید. فرض کنید این ماشین مقداری نابالانسی دارد(مثلث آبی رنگ) و درعین­حال دچار لقی بیرینگ نیز ­می­باشد.

لقی نگهدارنده بیرینگ
نابالانسی شفت و لقی نگهدارنده بیرینگ

تصور کنید این شفت در جهت عقربه‌­های ساعت در­حال‌­دوران باشد. وقتی قسمت سنگین شفت (مثلث آبی) در موقعیت ساعت 6 باشد، نیروی نابالانسی به سمت پایین بوده و بیرینگ را نیز به طرف پایه‌ها می­راند. اما وقتی قسمت سنگین شفت در موقعیت ساعت 12 قرار گرفت، نیروی نابالانسی به سمت بالا اعمال‌شده و بیرینگ را به‌طرف بالا فشار داده و بلند می­کند. همچنین وقتی قسمت سنگین به موقعیت ساعت 3 و ساعت 9 می­رسد، نیروی نابالانسی به‌طرف پهلو اعمال‌شده و درنتیجه بیرینگ روی یکی از پایه‌ها می‌­افتد.

درنتیجه در یک دور کامل شفت، دو بار به پایه بیرینگ نیرو اعمال می‌­شود. نیروی نابالانسی باعث بلندشدن بیرینگ و نیروی وزن شفت افتادن بیرینگ را به همراه دارد. به همین علت فرکانس ارتعاشات حاصله روی دو برابر دور دستگاه یا 2X خواهد بود. از آنجایی که ماشین مدام از فونداسیون جدا می‌­شود و دوباره به فونداسیون برخورد می‌کند؛ درنتیجه همه هارمونیک‌های دور ماشین تحریک می‌شود.