آنالیز ارتعاشات تسمه (Belt Drive Problem)

0

به علت ظرفیت بالای تسمه در جذب شوک‌ها و ارتعاشات، در بسیاری از موارد برای انتقال قدرت از تسمه استفاده می­‌شود. تسمه­‌ها به نیروهای دیگر ماشین مانند نابالانسی، خارج از مرکزی، ناهم‌­محوری و لقی عکس‌العمل نشان داده و ارتعاش می‌کنند. ازآنجایی‌که ارتعاشات و حالت حرکت و شلاق زدن تسمه­‌ها بین پولی‌­ها به‌آسانی دیده می­شود، ارتعاشات آن‌ها بیشتر از سایر قسمت­‌ها به چشم می­‌آید. معمولاً اولین اقدام برای رفع مشکل ارتعاش، تعویض تسمه است اما ارتعاشات تسمه بیان­گر وجود یک مسئله مکانیکی است که خود تسمه در به وجود آمدن آن نقشی ندارد. بنابراین قبل از تعویض تسمه باید وضعیت ارتعاشات ماشین بررسی شود.

تشخیص عیوب تسمه با آنالیز ارتعاشات

تشخیص عیوب تسمه با آنالیز ارتعاشات از سایر عیوب، نسبتاً ساده است و فاکتور کلیدی آن فرکانس تسمه (Belt Frequency) یا Belt Rate)BR) می‌باشد. اگر قسمتی از تسمه را با رنگ علامت‌گذاری کنید، فرکانسی که این نقطه رنگ‌شده از مقابل یک نقطه ثابت (مثلاً چشمان شما)، عبور می‌­کند فرکانس تسمه تعریف می‌شود. در صورت وجود عیب در تسمه، فرکانس ارتعاشات، مضرب صحیحی از فرکانس تسمه خواهد بود. فرکانس تسمه با داشتن طول تسمه (Belt Length)، قطر پولی (Pitch Diameter) و دور پولی (Pulley RPM) و از این رابطه به­‌دست می‌آید:

آنالیز ارتعاشات تسمه

این مطالب را هم بخوانید

اندازه‌­گیری ارتعاشات سیستم پولی و تسمه با قراردادن سنسور روی بیرینگ نگهدارنده پولی‌ها در جهت عمود بر کشش تسمه (Tension) و سپس اندازه‌گیری لرزش در جهت موازی با کشش انجام می‌شود. معمولاً عیوب تسمه­‌ها در جهت موازی با کشش تسمه دامنه بیشتری را در طیف فرکانسی ایجاد می­‌کنند.

عیوب متداول تسمه­‌ها شامل ترک‌خوردگی، برجستگی پهلوهای تسمه و کنده­‌شدن قسمت­‌هایی از تسمه است. به‌عنوان‌مثال تسمه‌­ای که پهنای یکسان ندارد در شیار پولی بالا و پایین رفته و تغییر کشش ایجادشده روی تسمه، باعث افزایش ارتعاشات می‌شود.

بسته­‌بندی و شرایط انبارداری نادرست، پیچ‌وتاب خوردن و تغییر شکل‌­های نامطلوب تسمه را به همراه دارد و در صورت استفاده از این تسمه­‌ها، تا زمانی که تسمه شکل واقعی خود را پیدا نکند، ارتعاشات با دامنه بالا را شاهد خواهیم بود.

در سیستم­‌های چند تسمه‌­ای معروف به تسمه­‌های چند ردیفه، یکسان بودن کشش همه تسمه­‌ها حائز اهمیت است. اگر یکی از تسمه‌­ها شل باشد ولی بقیه تسمه­‌ها کشش صحیح داشته باشند، تسمه شل نسبت به سایر تسمه‌­ها ارتعاشات بیشتری دارد. همچنین سرخوردن تسمه شل روی پولی، تسریع در سایش این تسمه را به همراه دارد. همه مسائل فوق باعث ایجاد ارتعاشاتی می­شود که فرکانس ارتعاشی آن، مضرب صحیحی از فرکانس تسمه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code