پـارامـتر SEE

0

پارامترSEE ، ميزان نويز اولتراسونيك (Ultrasonic Noise) حاصل از انتشار امواج آكوستيك (Acoustic Emissions) ماده در حال خرابي را اندازه می‌گیرد.

اين تكنولوژي بهترين روش براي تشخيص مراحل آغازين خرابي در يك ياتاقان غلتشي به شمار می‌آید؛ زیرا در اين مرحله از خرابي بیرینگ، به علت زيرسطحی (Subsurface) يا ميكروسكوپي بودن عيوب، سيگنال­‌هاي ارتعاشي قابل‌اندازه‌گیری به وجود نمی‌آیند؛ بنابراين آن‌ها از طريق ارتعاشات ایجادشده توسط ياتاقان قابل‌تشخیص نمي‌­باشد.

اما اين تكنولوژي قادر است هرگونه ايرادي كه باعث ايجاد نويزهاي آكوستيكي در سيستم می‌شود را شناسايي نمايد.

به کمک اندازه‌گیری پارامتر SEE، فرکانس‌های اولتراسونيك در محدوده 150kHz تا 500kHz با استفاده از يك سنسور خاص مانيتور شده و ساير فرکانس‌های پايين‌تر توسط فيلتر حذف مي‌­شوند.

این مطالب را هم بخوانید

از آنجائي­كه اين پارامتر بر اساس تشخيص نويزهاي اولتراسونيك عمل مي­‌نمايد، در استفاده از آن براي تشخيص عيوب بیرینگ‌های غلتشي بايستي بسيار با احتياط عمل نمود و تمامي ماشين آلات موجود در مجاورت آن­ را به دقت شناسايي کرد.

به‌عنوان‌مثال، چنانچه در نزديكي بیرینگ، يك جعبه‌دنده هم وجود داشته باشد، ممكن است نويزهاي ایجادشده توسط آن به نويزهاي موجود بر روي بیرینگ افزوده‌شده و شما را دچار قضاوتي اشتباه کند.

اگر مقدار SEE  اندازه‌گیری شده روند صعودي داشته باشد، بایدفاصله‌های زماني بين تعداد داده‌برداری را کوتاه‌تر کرده و از ساير پارامترهاي اندازه‌گیری مانند انولوپ و دما بهره جست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code