عیوب چرخ­دنده‌ها (Gears Problem)

0

ارتعاشات ناشی از عیوب چرخ‌دنده‌ها معمولاً در اثر سایش بیش‌ازحد چرخ‌دنده‌ها، دقیق نبودن پروفیل دندانه‌­ها، گیرکردن اجسام خارجی در دندانه‌­ها و اشکالات سیستم روغن­‌کاری می‌باشد.

به علت زیاد بودن تعداد دندانه‌هایی که در هر بار چرخش با هم درگیر می‌­شوند، ارتعاشات حاصله معمولاً در فرکانس‌­های بالا اتفاق می‌­افتد که اصطلاحاً به آن فرکانس درگیری چرخ­دنده‌ها (Gear Mesh Frequency) گفته می­‌شود.

GMF از حاصل‌ضرب تعداد دندانه چرخ­دنده در دور آن چرخ­دنده به‌­دست می‌آید.

با توجه به قوانین چرخ­دنده‌ها، در یک گیربکس عدد GMF برای تمامی چرخ­دنده­‌ها  مقدار ثابتی است؛ زیرا اگر چرخ­دنده کوچک‌تر یا پینیون (Pinion) را ملاک قرار دهید، اگرچه سرعت دورانی بالاتری نسبت به چرخ­دنده بزرگ‌تر یا گیِر (Gear) دارد، اما به همان نسبت تعداد دندانه‌های پینیون از گیِر کمتر است؛ بنابراین مقدار حاصل‌ضرب، ثابت بوده و فرکانس درگیری چرخ­دنده یا GMF ثابت است.

چرخ­دنده­ سالم در فرکانس‌­های GMF و هارمونیک­‌های آن­ها و همچنین فرکانس‌­های طبیعی چرخ­دنده­ به‌طور ذاتی دارای ارتعاش در محدوده مجاز می‌باشد.

در شکل زیر اسپکتروم نرمال چرخ‌دنده‌های گیربکس ساده به همراه GMF و هارمونیک‌های آن نشان داده شده است.

اسپکتروم نرمال چرخ­دنده‌های گیربکس

نکته بسیار مهم در عیب‌یابی چرخ­دنده­‌ها این است که GMF و هارمونیک‌هایش مثل  2GMF و 3GMF معمولاً سایدبندها یا مجاورهایی به فاصله سرعت دورانی شفتی دارند که چرخ­دنده نصب­شده روی آن شفت معیوب می‌باشد؛ پس شما با داشتن این سایدبند و سرعت دورانی هر شفت می‌توانید چرخ­دنده معیوب یک گیربکس را شناسایی کنید.

این مطالب را هم بخوانید

به‌طورکلی با شروع خرابی، ساید بندها رشد می‌کنند. تعداد دندانه‌های یک چرخ­دنده از مدارک فنی گیربکس قابل‌دست­یابی است.

وقتی تعداد دندانه‌ها مشخص باشد، پیشنهاد میکنم، حداکثر فركانسي كه روي طيف ارتعاشي دستگاه آنالایزر نمايش داده مي‌­شود عیوب چرخ‌دنده‌ها، حداقل 3.5 برابر GMF باشد؛ ولی اگر تعداد دندانه‌ها نامعلوم است، مقدار  را حداقل 200 برابر دور هر شفت قرار دهید.

GMF به بار اعمال شده (Load) روی گیربکس حساس است؛ به همین خاطر پیشنهاد می‌کنم، اندازه‌گیری دوره‌ای گیربکس‌ در حالت حداکثر بار (Full Load) انجام شود.

GMF در تمام گیربکس­‌ها‌ وجود دارد و تحلیل رفتار آن در گذر زمان در تشخیص عیوب گیربکس مهم است.

رشد ساید بندها نشانه خرابی است؛ با­این­حال استاندارد جامعی در این خصوص وجود ندارد.

رفتار GMF درگذر زمان در گیربکس خراب

توصیه می‌کنم برای پایش وضعیت گیربکس محل پراب دستگاه آنالایزر روی بدنه گیربکس ثابت باشد اما برای عیب‌یابی، پراب­‌گذاری را در تمامی نقاط گیربکس انجام دهید و جایی را که دامنه GMF بیشتر است پیدا کنید؛ زیرا در این ناحیه اعداد بزرگ‌ترند و راحت‌­تر می‌توانید فواصل GMF را از سایدبندها تشخیص دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code