دندانه‌های ترک‌خورده یا شکسته (Cracked or Broken Tooth)

0

دندانه‌های ترک‌خورده یا شکسته چرخ­ دنده، زمانی اتفاق می‌افتد كه تمام يا قسمت قابل‌توجهی از يك دندانه بر اثر بارگذاري بیش‌ازحد، ضربه يا اغلب بر اثر تنش‌های خمشي مكرري كه بيش از مقدار تنش تسلیم دندانه است، از چرخ­‌دنده جدا مي‌­شود. اين نوع از شكست حاصل خستگي خمشي دندانه تحت بار خمشي وارد بر آن است.

دندانه‌های ترک‌خورده یا شکسته چرخ­ دنده، باعث ارتعاش با دامنه زیاد در 1X چرخ­‌دنده شدهو تنها در شکل موج زمانی اثر خود را نشان می­‌دهد؛ علاوه­ بر ­آن باعث تحریک فرکانس طبیعی چرخ‌­دنده شده و با مجاورهایی با فاصله 1X احاطه شده‌اند.

هر بار که دندانه آسیب‌دیده می‌خواهد با دندانه چرخ‌­دنده مقابل تماس پیدا کند، ضربه‌های شاخصی در نمودار سیگنال حوزه زمان به وجود می‌آید.

زمان بين ضربه‌­ها با معكوس سرعت دورانی چرخ­‌دنده داراي دندانه شكسته برابر خواهد بود.

این مطالب را هم بخوانید

اندازه دامنه ضربه در سیگنال حوزه زمان، غالباً از دامنه 1X آن در طيف فرکانسی خيلي بزرگ‌تر بوده و دامنه ضربه‌ها در شکل موج زمانی اغلب 10 تا 20 برابر از 1X در طیف فرکانسی بیشتر می‌باشد.

همان‌طور که شکل زیر مشاهده می‌کنید، پالس به‌­وجود­آمده در نمودار حوزه زمان به این خاطر است که دندانه شکسته از تحمل بار شانه خالی کرده است؛ بنابراین براي تشخیص عيوب دندانه‌های ترک‌خورده یا شکسته كه ماهيت ضربه‌­اي دارند، پردازش­ به‌کاررفته در حوزه زمان مي­‌تواند مفيد باشد.

 اسپکتروم  و نمودار حوزه زمان در عیب دندانه‌ ترک‌خورده یا شکسته

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code