آنالیز ارتعاشات کاویتاسیون (Cavitation vibration analysis)

0

همیشه حین اجرای دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی پمپ و آنالیز ارتعاشات کاویتاسیون در مورد پدیده کاویتاسیون پمپ سانتریفوژ، با برداشت‌ها و تفسیرهای متفاوتی بین فراگیرها روبرو می‌شوم. به همین علت تصمیم گرفتم فیلم کوتاهی درباره کاویتاسیون پمپ سانتریفوژ برای شما خواننده گرامی این مقاله تهیه‌کرده و از صفرتا صد کاویتاسیون را برای شما توضیح دهم.

لطفاً قبل از مطالعه این مبحث، به لینک زیر مراجعه کرده و این فیلم را مشاهده نمایید.

Www.Kordizade.Com/Cavitation

همان‌طور که در فیلم توضیح داده شد، با ترکیدن حباب کاویتاسیون، ضربه و موج فشاری شدیدی در پمپ ایجاد می‌شود. این موج فرکانس طبیعی پمپ و اجزای آن را تحریک کرده و تولید ارتعاش در محدوده فرکانسی 1kHz تا 5kHz می‌نماید. اگر پمپ دچار کاویتاسیون شده باشد، در فرکانس‌های بالا، باند تصادفی پهنی ایجاد می‌کند و برخی اوقات روی هارمونیک فرکانس گذر پره‌ها قرار می‌گیرد.

آنالیز ارتعاشات کاویتاسیون
طیف فرکانسی کاویتاسیون
این مطالب را هم بخوانید

از طرفی بیرینگ خراب مشابه کاویتاسیون، فرکانس طبیعی مجموعه پمپ را تحریک می‌کند و نمودار طیف فرکانسی مشابهی را تولید می­نماید.

عیب کاویتاسیون و خرابی بیرینگ را چگونه تفکیک نماییم؟

سؤال مهمی در اینجا ایجاد می‌شود: عیب کاویتاسیون و خرابی بیرینگ را چگونه تفکیک نماییم؟

پاسخ این است: اگر کاویتاسیون باعث افزایش ویبره پمپ شود، ارتعاشات در پوسته پمپ بیشتر از هوزینگ بیرینگ است. درصورتی‌که بیرینگ پمپ دچار مشکل شده باشد، ارتعاشات در اطراف هوزینگ بیرینگ از ارتعاشات حلزونی و پوسته پمپ بیشتر است. چیزی که همین الان باید به‌عنوان یک اصل کلی بدانید این است: ارتعاش در جایی بالاتر است که به محل عیب در ماشین نزدیک‌تر باشد. پس با تغییر موقعیت پراب دستگاه آنالایزر ارتعاشات در نقاط مختلف پمپ و تعیین محلی که بیشترین دامنه ارتعاش در آن نقطه است، می‌توان محل عیب در پمپ را تشخیص داد.

دومین راه‌حل در تفکیک عیوب بیرینگ و کاویتاسیون، بستن ولو خروجی پمپ است. اگر با بستن ولو خروجی، ارتعاشات پمپ کاهش یابد می‌توان نتیجه گرفت که مشکل پمپ کاویتاسیون بوده است؛ زیرا بستن ولو خروجی پمپ تا حد زیادی باعث رفع مشکل کاویتاسیون می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code